ملودی کرونا زده مولودی هیئت ها

ملودی کرونا زده مولودی هیئت ها


این روز های سخت که تمام دنیا را به خود مشغول کرده است نه تنها اقتصاد، بلکه تمام شئون زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است. موجودی که اصلا در اندازه ای نیست که به چشم بیاید مردم جهان را به ستوه آورده است.

کرونا و مداحی

اما در فضای مداحان و مداحی چطور این ویروس خود را نشان داده است؟ پاسخ بسیار واضح است. تعطیلی هیئت ها و بسته شده حرم های مطهر تنها تاثیر ظاهری کرونا بر زندگی دوست داران اهل بیت علیهم السلام است. اینکه عاشقان اهل بیت خلوت گاه توسل به محبوب را تا حد زیادی از دست داده اند مساله نیست که بتوان به راحتی از کنار آن عبور کرد. عضه ای که شاید سایر مردم جامعه حتی از تصور آن هم دور باشند. اشک و دلتنگی برای اشک بر اباعبد الله …

عدو شود سبب خیر

با وجود تمام ناراحتی ها مسائلی که برای هیئتی ها پیش آمده و می آید چندین اتفاق مثبت و خوشحال کننده دل های مومنان را امیدوار می کند:
• سازماندهی و فعالیت هیئت ها در جایگاه های مختلف برای مبارزه با کرونا.
• نمود بیرونی شخصیت هیئت و هیئتی ها در جامعه و تا حدودی خنثی سازی تبلیغات و جو سازی های دشمنان.
• سوق دادن نوحه ها و اشعار و مراسمات به صورت مجازی که فایده های زیادی با خود به همراه دارد. درست است حضور در مراسم ارزش و حال و هوای دیگری دارد اما اگر در کنار اجرای واقعی مراسم بش آن به صورت مجازی انجام گیرد و البته در کنار آن مراسمات مجازی روزانه نیز (علاوه بر مراسمات هفتگی) راه اندازی شود، با توجه به هزینه پایین و گستردگی فضای مجازی می تواند تاثیرگذاری بیشتر و گسترده تری را در جامعه شاهد باشیم.
• ایده کارهای ضبط شده در استودیو که علاوه بر مراسمات باعث می شود بعد دیگری از توانمندی ها و زیبایی های مداحان و مداحی به نمایش گذاشته شود و مسیر دیگری را علاوه بر مسیر های موجود برای ارائه محتوا و تاثیر گذاری فرهنگی بر جامعه پیش روی مشتاقان نوکری اهل بیت علیهم السلام می گذارد.
• هیئت مجازی می تواند باعث شود تا هیئت ها بتوانند ارتباط متقابل مخاطبان خود را حفظ کرده و از این طریق جریان سازی های فرهنگی بسیاری را آغاز کنند. جریان سازی هایی که با توجه به گستردگی فضای مجازی می تواند بعد بین المللی به خود بگیرد.البته این نکته به وسعت دید مداحان و مسولین هیئت ها بستگی دارد که محتواهای ارائه شده خود را به گونه ای ایجاد کنند که بتوان آن ها را به صورت بین المللی مطرح و آن را ترجمه کرد.(در این رابطه ان شاالله مقالات بسیار زیادی در اشک وصل نوشته خواهد شد)

سبک جدید فعالیت و ما…

در کل ویروس کرونا همراه با سختی هایی که برای مردم ایجاد کرد اما این نکته نیز حائز اهمیت است که این محدودیت ها علاوه بر مساجد و هیئت ها کنسرت ها و تفریح گاه های پاتوق فساد و… را نیز تعطیل کرده اما باید دید که در فضای جایگزین ایجاد شده کدام گروه بیشتر خود را از قبل آماده کرده است؟ هرکدام آماده تر باشد امروز نقش پررنگ تر را در رسانه ها ایفا می کند.به نظر شما کدام گروه موفق تر بوده است. مذهبی ها یا…!؟

ارسال پاسخ